Joint Monitoring Committee Members

12.12.2016

 

Joint Monitoring Committee Members


 

 

Co-chairperson

Denitsa Nikolova

Deputy Minister of Regional Development and Public Works

 

MEMBERS WITH VOTING RIGHTS

Ministry of Regional Development and Public Works, “Territorial Co-operation Management” Directorate, Managing Authority of the Programme

Member: Maria Duzova

Substitute: Margarita Dzhoganova

 

Ministry of Transport

Member: Anita Angelova

 

Council of Ministers Administration, “Central Coordination Unit” Directorate

Member: Dobrinka Krasteva

Substitute: Apostol Milev

Substitute: Irena Nikolova

 

Ministry of Environment and Water, “Coordination of EU Affairs and International Cooperation” Directorate

Member: Natasha Hranova

Substitute: Slavena Nikolova

 

Burgas District Administration

Member: Valcho Cholakov

Substitute: Sevdalina Turmanova

 

Haskovo District Administration

Member: Stanislav Dechev

Substitute: Stefka Zdravkova

 

Yambol District Administration

Member: Volen Dichev

 

National Association of Municipalities in the Republic of Bulgaria

Member: Ivo Dimov

Substitute: Ismail Osman

 

Bulgarian Association of Regional Development Agencies

Member: Georgi Mitev

Substitute: Marijka Georgieva

 

NGOs in environmental sphere

Member: Venelin Todorov /Foundation "Green Burgas"/

 

MEMBERS WITH VOTING RIGHTS ON ROTATION:

Commission for Protection against Discrimination / Bulgarian Association for Neuromuscular Deseases / National Association of Employers of People with Disabilities, one representative on a rotation basis

Member: Ana Djumalieva /Commission for Protection against Discrimination/

Substitute: Kremena Lazarova /Commission for Protection against Discrimination/

Member: Violeta Antonova /Bulgarian Association for Neuromuscular Deseases/

Substitute: Elka Todorova /National Association of Employers of People with Disabilities/

 

MEMBERS IN AN ADVISORY CAPACITY

Ministry of Interior, “Fire Safety and Civil Protection” DG

Member: Yuliyan Grancharov

Substitute: Radina Ivanova

 

Ministry of Regional Development and Public Works, MA of “Regions in Growth” OP

Member: Plamen Iliev

Substitute: Yanita Birazova

 

Ministry of Economy, MA of “Innovation and Competitiveness” OP

Member: Lyudmila Tozeva

Substitute: Daniela Malhasyan

 

Ministry of Environment and Water, Directorate “Environmental Policy”

Member: Rositsa Karamfilova

Substitute: Mariela Grigorova

 

Ministry of Foreign Affairs

Member: Dimitar Karastoyanov

Substitute: Nikolay Dimitrov

 

Ministry of Education and Science

Member: Kiril Geratliev

Substitute: Svetomira Kaloyanova

 

Ministry of Tourism

Member: Milka Nanova

Substitute: Gergana Rakova

 

Ministry of Labour and Social Policy

Member: Silvana Marincheva

Substitute: Siana Stoyanova

 

Ministry of Agriculture and Foods, Executive Agency for Fisheries and Aquaculture, one representative on a rotation basis

Member: Krasimira Dankova

Substitute: Ivaila Reliovska

 

Confederation of Independent Trade Unions in Bulgaria

Member: Julia Simeonova

Substitute: Todor Kachkov

 

Bulgarian Industrial Capital Association (BICA), one representative on a rotation basis

Member: Tanya Boncheva

Substitute: Ivan Boykov

 

Ministry of Finance, “National Fund” Directorate, Certifying Authority of the Programme

Member: Manuela Milosheva

Substitute: Vasilka Kostadinova

 

“Audit of European Union Funds” Executive Agency to the Minister of Finance, Audit Authority of the Programme

Member: Lyudmila Rangelova

Substitute: Iskra Torbova-Hristova

Substitute: Demina Bayraktarska-Hristova

 

State Aid and Real Sector, Ministry of Finance

Member: Vesela Daneva

Substitute: Margarita Borisova

Substitute: Ivelina Kirilova

 

Co-chairperson

Beyza TURAN

Director of Financial Cooperation Directorate in the Ministry for EU Affairs of Republic of Turkey

 

MEMBERS WITH VOTING RIGHTS

Ministry for EU Affairs

Member: Semiha Öztürk

Substitute: Kubilay Sitrava

 

Directorate General of EU Accession Process, Ministry of Foreign Affairs

Member: Ülkü Kocaefe

 

NAO Support Department, Prime Ministry Undersecretariat of Treasury

Member: Nursel H. DURUCAKOĞLU ÜNAL

Substitute: Mehmet Oymak

 

General Directorate of Regional Development and Structural Adjustment, Department of EU Economic and Social Cohesion, Ministry of Development

Member: Abdullah BAŞAR

Substitute: Mehmet Alıcı

 

MEMBERS IN AN ADVISORY CAPACITY

Governorship of Edirne

Member: Dr. Yusuf Güler

 

Governorship of Kırklareli

Member: Bekir Sıtkı Kocakundakçı

 

Trakya Development Agency

Member: Mahmut Şahin

Substitute: Mustafa Türkarslan

 

Representative of the European Commission

Member: Magali Lenoel, Directorate General for Regional and Urban Policy

Substitute: Gilles Kittel, Directorate General for Regional and Urban Policy

 

 

 

Facebook icon
Twitter icon